
Byliśmy
w Wałczu – 12 lutego 2019 r. w 74 rocznicę
przełamania Wału Pomorskiego
Swój pobyt w Wałczu rozpoczęliśmy
od wizyty w Muzeum Ziemi Wałeckiej. Powstało ono w 1984 roku. W swych zbiorach posiada eksponaty związane z historią miasta i okolicy, począwszy od pradziejów po lata powojenne.
W ramach wystawy stałej pt. "Dzieje Ziemi Wałeckiej" prezentowane są
m.in. eksponaty archeologiczne pochodzące z wykopalisk w Strącznie oraz Tucznie (wyposażenie grobów, przedmioty
codziennego użytku, elementy uzbrojenia), dokumenty z XVII i XVIII wieku związane z funkcjonującym tu starostwem, pamiątki z okresu zaboru pruskiego oraz eksponaty upamiętniające
przełamanie Wału Pomorskiego w 1945 roku. Ponadto można tu
zobaczyć również prace z zakresu rzemiosła artystycznego. W galerii naszej strony internetowej zamieścimy
wkrótce zdjęcia z muzealnych wnętrz. Dzięki uprzejmości dyrektora muzeum – pani
Magdaleny Sochorskiej - Roli wałeckie skarby mogliśmy oglądać bezpłatnie.
O godz. 11.00 stawiliśmy się w wałeckim Urzędzie Miasta na umówione spotkanie z burmistrzem Wałcza – panem Maciejem Żebrowskim, który stanowisko swoje piastuje dopiero od ubiegłorocznych, październikowych wyborów. Okazał się być niezwykle gościnnym gospodarzem, przesympatycznym rozmówcą i miłośnikiem historii. Gratulowaliśmy mu objęcia tego jakże odpowiedzialnego stanowiska, życzyliśmy wytrwałości i prosiliśmy o pamięć dla naszych wałeckich kombatantów. Pan burmistrz szybko przekonał nas, że los bohaterów lat wojny nie jest mu obojętny. Kiedy tylko dostrzegł, że nasza pani Stasia z racji wieku i bardzo już ograniczonej sprawności porusza się z trudem i niezbyt pewnie siedzi na konferencyjnym krześle (bez podłokietników), natychmiast zorganizował wózek inwalidzki. Po chwili nasza zacna kombatantka mogła już absolutnie komfortowo uczestniczyć w spotkaniu. To był naprawdę piękny i wzruszający gest.
W wystąpieniu pana burmistrza rozpoczynającym spotkanie zawarte zostały deklaracje wierności historii, kontynuacji obchodów rocznicowych i ogromnej troski o wychowanie w duchu patriotyzmu młodych pokoleń. Awansem otrzymaliśmy zaproszenie na przyszłoroczne obchody 75. już rocznicy tych wydarzeń. Kombatanci odebrali słowa pana Burmistrza z wielką satysfakcją.
Wysłuchaliśmy potem prelekcji pan Mariana Wiatra, który opowiedział o swojej nowej książce zatytułowanej „Jesteśmy im winni pamięć” - poświęconej Cmentarzowi Wojennemu. Dowiedzieliśmy się, jak powstawała ta książka, czemu ma służyć i jak z niej korzystać. Dopełnieniem niejako dzieła pana Mariana Wiatra było zaprezentowanie przez panią Beatę Stankiewicz stworzonego przez nią samą portalu także poświęconego Cmentarzowi Wojennemu w Wałczu. Portal ten zawiera indeks nazwisk oraz plan cmentarza. Można dzięki niemu odbyć wirtualny spacer po nekropolii, odszukać miejsca pamięci w regionie, miejsca walk a także zapoznać się z dokumentami, cytatami oraz artykułami związanymi z tematyką walk na Wale Pomorskim i historią Cmentarza. Na portalu znajdziemy także cenne wspomnienia przybliżające historię, losy ludzi i regionu… Dzięki nim z pewnością nie zapomnimy bohaterów, którzy walczyli o wolność i pokój, opłacając te walki zdrowiem a nawet życiem. Adres portalu: cmentarzwojenny.pl
Po tej niezwykle ciekawej części spotkania udaliśmy się na Cmentarz Wojenny, aby oddać hołd spoczywającym tam bohaterom. Piękna pogoda sprawiła, że szybko zaludniła się główna aleja prowadząca pod pomnik; kombatanci, organizacje miejskie, strażacy, policjanci, przedstawiciele zakładów pracy i – oczywiście – uczniowie oraz przedszkolaki wałeckie. Biało-czerwone wiązanki, sztandary, orkiestra, apel poległych i salwa honorowa – wszystko na wieczną chwałę bohaterom.
Wózek inwalidzki od pana burmistrza przydał się pani Stasi również podczas uroczystości na cmentarzu. Otulona pledem i szalem nasza weteranka budziła powszechną sympatię i zainteresowanie. W galerii naszej strony internetowej już wkrótce znajdziecie Państwo zdjęcia z naszej wyprawy do Wałcza. Dodam jeszcze, że wszyscy zgodnie uznali ją za niezwykle udaną.
PODZIĘKOWANIA:
Serdeczne podziękowanie i wielkie uznanie pragniemy wyrazić Urzędowi Wojewódzkiemu w Szczecinie, który zamówił dla nas autokar, zakupił wiązanki kwiatów na cmentarz i pokrył koszty obiadu dla uczestników wyjazdu. Dobrze jest mieć takiego mecenasa. Dziękujemy.
Gorące podziękowania należą się gospodarzowi Urzędu Miasta Wałcz – panu burmistrzowi Maciejowi Żebrowskiemu i jego Współpracownikom za gościnność i wspaniałą atmosferę spotkania.
Pragniemy także przekazać słowa uznania dla uczniów i ich opiekunki – pani Moniki Czapskiej z Liceum Ogólnokształcącego z Klasami Integracyjnymi w Szczecinie, którzy wybrali się z nami do Wałcza. Wzorowe zachowanie się uczniów, ich chęć służenia pomocą starszym towarzyszom podróży oraz pełne skupienia i powagi uczestnictwo w uroczystości na to uznanie z pewnością zasługują. Dobrze jest mieć Was ze sobą. Dziękujemy.
Serdecznie dziękujemy również pani Irenie Hajdukiewicz, która z ogromną troską i oddaniem opiekowała się naszą weteranką. To przede wszystkim dzięki niej pani Stasia czuła się tak pewnie i bezpiecznie, że zapowiedziała już swoje uczestnictwo w marcowym wyjeździe do Kołobrzegu. Dziękujemy, pani Irenko.
Danuta Bodnar